سیستم Contra-rotating چیست و چگونه کار می کند ؟

توسط : Armin تاریخ :‌ 12 تیر 1399, 10:55 بازدید : 32 دسته بندی : مقالات هوانوردی / مقالات آموزشی
بر اساس قانون سوم نیوتون هر عملی یک عکس‌العمل دارد، پس هنگامی که ملخ میچرخد به طبع نیروی عکس‌العمل آن باعث شود سازه بر خلاف جهت چرخش ملخ بچرخد.
در هواپیماهای ملخی یا هلیکوپترها باید نیروی عکس‌العمل چرخش ملخ را خنثی کرد؛ یکی از روش‌های این کار استفاده از سیستم ملخ‌های Contra-rotating است.
در این روش موتور دو ملخ هم مرکز را می‌چرخاند که این ملخ‌ها به صورت خلاف جهت هم حرکت‌ می‌کنند؛ در این حالت نیروی ملخ اول با نیروی ملخ دوم خنثی می‌شود و تعادل بدنه برهم نمی‌خورد.
با استفاده از این سیستم دیگر نیازی به استفاه از ملخ در قسمت دم وجود ندارد اما به علت اینکه این روش بازده مناسبی ندارد استفاده از ملخ دم رایج‌تر است. شاید برایتان سوال شود که چرا ملخ دم از ملخ اصلی هلیکوپتر کوچکتر است، جواب در مفهوم گشتاور نهفته است. در اینجا گشتاور تولیدی ملخ مورد نیاز است و چون گشتاور با مجذور فاصله نسبت دارد به همین دلیل اگرچه ملخ قسمت دم کوچک‌تر است اما به واسطه فاصله خود با مرکز ثقل همان گشتاور را تولید می‌کند.
در هواپیماهای ملخی تک موتوره یک بال را با زاویه بیشتری نسبت به بال دیگر نصب می‌کنند تا این اثر سو را برطرف کنند در هواپیماهای دوموتوره اما گاها موتورها خلاف جهت هم می‌چرخند تا نیروهای سو خنثی شوند.

کلید واژه ها : سیستم Contra-rotating Contra-rotating

مطالب مشابه


با هواپیمای BAE 146 بیشتر آشنا شوید
با هواپیمای BAE 146 بیشتر آشنا شوید

هواپیمای BAE 146 یکی از هواپیماهایی می‎باشد که در ناوگان هوایی ایران بکار گرفته

26.03.99 مقالات آموزشی
ابهامات اصلی سانحه سقوط ATR یاسوج چیست؟
ابهامات اصلی سانحه سقوط ATR یاسوج چیست؟

در حالی رئیس سازمان هواپیمایی در دادگاه سانحه ATR یاسوج به دلیل ضعف در عملکرد

27.03.99 اخبار صنعت هواپیمایی

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

2020 © کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت دانش پرواز فخر است.
انصراف