با هواپیمای BAE 146 بیشتر آشنا شوید

توسط : admin تاریخ :‌ 26 خرداد 1399, 12:26 بازدید : 223 دسته بندی : مقالات هوانوردی / مقالات آموزشی
هواپیمای BAE 146 توسط کشور انگلستان طراحی و تولید شده است و به بازار جهانی عرضه شده است لازم به ذکر است که این هواپیما در دسته هواپیماهای سبک و کوتاه برد قرار می‎گیرد. از این  هواپیما در کشور ما برای انجام سفرهای داخلی استفاده می‎شود و مسافران می‎توانند با خرید بلیط هواپیما از آژانس هواپیمایی با استفاده از این وسیله نقلیه به انجام پرواز داخلی بپردازند.تولید این هواپیما در کشور انگلستان متوقف شده است اما با این حال هچنان از این نوع هواپیما در ایرلاین کشورهای مختلف استفاده می‎شود. در ادامه به معرفی بیشتر و ارائه جزئیاتی در مورد این نوع هواپیما خواهیم پرداخت.

تاریخچه
در معرفی این هواپیما به طور کامل از نام بریتیش ایروسپیس ۱۴۶ استفاده می‎شود و در صورت اختصار به آن Bae146 می‎گویند. این هواپیما همانطور که گفته شده توسط شرکتی انگلیسی طراحی و ساخته شده است و در بسیاری از ایرلاین‎های جهان در حال فعالیت بوده است و افراد زیادی با استفاده از آن به انجام پرواز داخلی و پرواز خارجی با مسافت کم خواهند پرداخت.
این هواپیما در سال ۱۹۸۱ پروازهای آزمایشی خود را آغاز کرده و بعد از سپری شدن دو سال و در سال ۱۹۸۳ روانه بازارهای جهانی شد. این هواپیما که برای حمل و نقل مسافران طراحی شده است در دسته هواپیماهای سبک قرار گرفته است که برای پیمایش مسافت‎های کوتاه بسیار کارآمد می‎باشد.بعد از اینکه این هواپیما به بازارهای جهانی عرضه شد و بسیاری از ایرلاین‎ها از آن برای رساندن مسافرنی که با خرید بلیط هواپیما قصد انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی داشتند مورد استفاده قرار دادند شروع به انجام مطالعات گسترده و پیشرفته کردند تا با این کار بتوانند سبب ارتقا این نوع هواپیما باشند.با توجه به همین مطالعات انجام شده توسط این شرکت هواپیمایی انگلیسی چند سال بعد در سال ۱۹۹۲ نسخه جدید و پیشرفته این هواپیما به بازار جهانی عرضه شد و از استقبال عمومی خوبی نیز برخوردار شد.مدلی جدید ارائه شده با نام تجاری Avro RJ به بازار جهانی معرفی و عرضه شد که در این نوع هواپیما از موتورهایی با سیستم آیرودینامیک پیشرفته‎تری نسبت به نسل قبلی این هواپیما استفاده شده بود از این‎رو نسبت به مدل قبلی تغییراتی ملموس داشته و عملکرد بهتری را از خود نشان می‎داد.  هرچند این شرکت انگلیسی به همین مقدار از تغییرات کفایت نکرد و همواره در پی بهبود بخشیدن طراحی و ساخت هواپیماهای خود بوده است.با توجه به پیشرفت‎های تکنولوژی در این زمینه ۵ سال بعد و در سال ۱۹۹۷ نسل هواپیماهای Avro مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت و اصلاحاتی برروی آن صورت پذیرفت. با بکار گیری این نوع اصلاحات نسل جدید این نوع هواپیما با نام Avro RJX روانه بازار جهانی شد.هرچند این مدل جدید از استقبال جهانی مناسبی برخوردار نشد و افراد کمی تمایل به خرید این نوع هواپیما داشته‎اند. با توجه به همین مسایل این شرکت انگلیسی ساخت این سری از هواپیماهای خود را بعد حدود ۴ سال متوقف کرد. برخلاف سری جدید تولید شده در این شرکت هواپیمای ایروسپیس۱۴۶ همچنان در ناوگان بسیاری از شرکت‎های هواپیمایی حضور دارد و مسافران با استفاده از آن می‎توانند باخرید بلیط از آژانس هواپیمایی به انجام پرواز داخلی و پرواز خارجی بپردازند.

مشخصات فنی این هواپیما
در بین سال‎های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ میلادی تعداد ۱۴۶ فروند از مجموع ۳۸۷ عدد توسط این شرکت سازنده هواپیما انگلیسی تولید شده است که در کل در ۵ مدل و در نسل‎های مختلف به بازار جهانی عرضه شده است. البته هواپیماهایی که وارد بازار شده‎اند از نام‎های گوناگونی برای آنها استفاده شده است با این با هر نامی که در جهان معرفی شده‎اند این نوع هواپیما همچنان در بسیاری از خطوط هوایی در حال فعالیت و انجام پرواز می‎باشد.نکته جالب توجه در مورد این شرکت انگلیسی این است که این شرکت تنها ۱۹ سال در صنعت ساخت هواپیما فعالیت داشته است و بعد از این مدت زمینه کاری خود را تغییر داده است و دیگر هواپیمایی تولید نمی‎کند. در ادامه به ارائه برخی از مشخصات این هواپیما خواهیم پرداخت که در دیگر هواپیماهای ساخت این شرکت نیز وجود دارد.این هواپیما دارای ارتفاعی نزدیک به ۹ متر می‎باشد، طول این هواپیما ۳۱ متری می‎باشد و نهایت سرعتی که می‎تواند با ماکزیمم مسافر با آن حرکت کند ۷۴۷ کیلومتر بر ساعت می‎باشد. این هواپیما می‎تواند در هر نوبت پروازی ۹۷ الی ۱۱۲ مسافر را که با خرید بلیط هواپیما قصد انجام پرواز داخلی و یا پرواز خارجی دارند را به مقصد مورد نظرشان برساند.در این هواپیما برای ایجاد قدرت پیشرانه از ۴ موتور توربوفن استفاده شده است که قدرت مورد نیاز برای پرواز این نوع هواپیما را تامین خواهند کرد.در طراحی این نوع هواپیما از بال بالایی استفاده شده است که همین موضوع سبب شده تا این نوع هواپیما بتواند به راحتی در باندهای کوتاه فرود بیاید و با مشکلی روبرو نشود. البته بدلیل داشتن همین خصوصیت در زمان فرود هواپیما تکان‎های شدیدی را به مسافران منتقل می‎کند که برای افرادیکه در حال استفاده از این نوع هواپیما هستند خوشایند نیست، مخصوصا برای مهاجرت به بیریتیش کلمبیا کانادا که بخواهند سفر کنند.همانوطور که گفته شد این هواپیما در سری‎های مختلفی تولید شده است که معروف‎ترین سری این نوع هواپیما سری ۳۰۰ آن بوده است که در ۶ مدل مختلف توسط این شرکت انگلیسی تولید شده و به بازار جهانی عرضه شده است.
Bae146 در ایران
این هواپیما را می‎توان در آشیانه‎های شرکت‎های هواپیمایی قشم ایر، ماهان ایر و تابان ایر مشاهده کرد. این نوع هواپیما توسط شرکت ماهان ایر در سال ۲۰۰۸ خریداری شد ابتدا این هواپیماها در اختیار یک شرکت هواپیمایی چینی بوده است که اولین پرواز خود را در سال ۱۹۹۳ انجام داده بود و پس آن به شرکت چینی دیگری واگذار شد تا برای انجام پروازهای داخلی و پرواز خارجی از آن مورد استفاده قرار گیرد.در سال‎های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ این هواپیماها مورد بازسازی اساسی قرار گرفتند و به یک هواپیمای ویژه بدل گشتند و در نهایت شرکت ماهان ایر به خرید ۷ فروند از آنها اقدام خواهد کرد و از آن در انجام سفرهای تور تابستان داخلی خود استفاده می‎کند. در طراحی این هواپیماها از یک سالن اصلی استفاده شده است که در آنها ۶ ردیف وجود دارد و در هر ردیف ۴ صندلی قرار گرفته است.قسمت فرست این نوع هواپیما یک سالن اسن که از ۸ صندلی بهره می‎برد که این صندلی‎ها میزدار می‎باشند در بخش جلویی هواپیما قرار دارند.هواپیماهایی که وارد ایران شدند زیاد نتوانستند در آسمان ایران دوام آورند و بعد از سپری کردن تقریبا دوسال به دلیل نقص فنی و عدم وجود لوازم مورد نیاز کاملا زمین‎گیر شده‎اند و دیگر قادر به انجام پرواز نخواهند بود. بعد از زمین‎گیر شدن این هواپیماها از لوازم و قطعات سالم آن برای هواپیماهای دیگر استفاده می‎شود.یکی از این نوع هواپیماها به یک رستوران تبدیل شده است که در شهر کرمان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که هر ۶ مدلی سری ۳۰۰ این هواپیما در ایران موجود می‎باشد و متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان ایر بوده است.شرکت ماهان ایر یکی از بزرگترین شرکت‎های هواپیمایی موجود در ایران می‎باشد که همه ساله افراد زیادی با استفاده از خدماتی که این شرکت ارائه می‎کنند می‎توانند با استفاده از این نوع وسیله نقلیه به مقاصد مورد نظرشان برسند.

مطالب مشابه


سقوط پرواز شماره 571 خطوط هوایی اروگوئه ، جنجالی ترین سانحه هوایی جهان
سقوط پرواز شماره 571 خطوط هوایی اروگوئه ، جنجالی ترین سانحه هوایی جهان

سقوط پرواز شماره ۵۷۱ خطوط هوایی اروگوئه در سال ۱۹۷۲ به یکی از جنجالی ترین سوانح

24.03.99 سوانح هوایی
احتمال بازگشت مجدد پروازهای مافوق صوت در شرایط کرونا
احتمال بازگشت مجدد پروازهای مافوق صوت در شرایط کرونا

برخی معتقدند استفاده از هواپیماهای مافوق صوت ممکن است در شرایط کرونا کمک کننده

23.03.99 اخبار صنعت هواپیمایی

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

2020 © کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت دانش پرواز فخر است.
انصراف